0850 303 9 777|Şubelerimiz

Salzburg Hakkında


Salzburg’la özdeşleşen bir isim var ki, o da büyük besteci Wolfgang Amadeus Mozart. Bu dahi müzik adamı, kuzeybatı Avusturya’da Salzach Nehri’nin kıyısında, Almanya sınırına yakın bir noktada kurulmuş olan bu güzel kentte dünyaya gelmiş. Mozart’ın ayak izlerini aramak isteyenler işe Gertreidegasse’de No.9’da onun doğduğu evden başlayabilir. Sonrasında şehrin her noktasında ondan bir ize, bir heykele, adını taşıyan bir mekana rastlayacaklar. Doğum günü olan 27 Ocak ve yakın tarihlerde düzenlenen Mozart haftasında, elinden çıkmış eşsiz notalar şehirde yankılanırken Sazlburg’da olmak da ayrı bir zevk.

Salzburg güzel bir kent; güzel olduğu kadar tarihi, tarihi olduğu kadar da bir sanat kenti. Dünyaca ünlü Salzburg Festivali dahi burayı bir sanat şehri yapmaya yeterli. 1920’den bu yana her yaz gerçekleştirilen festivalde, tüm şehir bir sahne havasına bürünür; dünyaca ünlü sanatçılar bu sahnede yerini alır. Şehrin nüfusu sanatseverlerle katlanır.

Sinema dünyasının en başarılı ve renkli filmlerinden birinin öyküsünün doğum yeridir Salzburg. Türkiye’de Neşeli Günler adıyla gösterilen, Julie Andrews ve Christopher Plummer’ın başrollerini paylaştığı ‘Sound of Music’ filmi Salzburg’da çekilmiştir. Bir Amerikan yapımı olan bu filmin neden burada çekildiği sorusunun cevabı ise filmin hikayesinin gerçek bir öyküye dayanmasıdır. Avusturya’lı von Trapp ailesinin hikayesine dayanan film tüm zamanların en sevilen filmlerinden biri olmuştur. Filmin çekildiği mekanlar, başta ailenin bugün hotel olan ikametgahı ziyaret, Salzburg’a özel bir tur programı oluşturur. 

Salzburg’dan bahsetmeye daha yeni başladık. Daha olağanüstü mimarisiyle UNESCO Dünya mirası listesinde yer alan tarihi şehir merkezinden, heybetli Hohensalzburg Kalesi’nden, hayranlık uyandıran Salzburg Katedrali’nden, fıskiyeleri ile şaşırtıcı su oyunları sergileyip gezenleri neşeye boğan Hellbrun Sarayı’ndan bahsedemedik bile ...

Salzburg’u görmeyi arzu etmek için daha sayısız neden var.