0850 303 9 777|Şubelerimiz

Viyana Hakkında


Avusturya’nın başkenti ve Avrupa’nın sanat başkentlerinden biri olan Viyana, kıtanın en görmüş geçirmiş kentlerinden biri olsa gerektir. Yine de hala genç ve hala güzeldir. Viyana pek çok özelliğini zengin tarihi geçmişine borçludur. Bu şehir, 1558’den 1806’ya kadar Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun yönetim merkezi ve daha sonra 1918’e dek yaşamını devam ettirecek olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun başkentidir. Osmanlı İmparatorluğu, biri 1522’de, diğeri 1683’de iki kez dayanmıştır parıltılı şehrin kapılarına.

Kentin tarihi, ünlü emperyal aile Habsburg’ların hanedanlık tarihiyle adeta özdeşleşmiştir. İmparatorluğun 1. Dünya Savaşı’nın ardından bölünmesi ve nihayetinde Nazi egemenliği gibi zor ve karanlık günlerden de geçmiştir bu şehir.

Ancak sonunda tarihin tünelinden sağlıkla ve esenlikle çıkmayı başarmıştır, Viyana. Bugün sıklıkla Avrupa’nın en yaşanabilir kentlerinden biri olduğu dile getirilir. Hatta bu özelliği uluslararası kurumlarca birkaç kez tescillenmiştir. Sessiz, sakin, ulaşımı kolay ve canlı, zengin, sanatla içiçe yaşayan bir şehirdir; öyleyse şaşacak bir şey yoktur bunda...

İnnere Stadt adı verilen tarihi bölgede çarpıcı görünümüyle gotik katedral Stephansdom, İmparatorluk Sarayı Hofburg, ünlü Burgtheater, Stadtpark, Staatsoper, ünlü bestecinin evi Mozarthaus, müzeler ve daha pek çok gezilecek yerle beraber zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz. Yorgunluklar nefis kahve ve tatlılarıyla yüzyıllık zarif kahvelerde atılır. Sırada Schönbrunn ve Belvedere Sarayları beklemektedir.

Şüphesiz Viyana, valsin ve klasik müziğin, Mozart’ın, Klimt’in, Johann Strauss’un, hatırası taptaze İmparatoriçe “Sisi” Elizabeth’in kenti, her yıl milyonların görmeye koştuğu kent, ufkunuzu genişletecek daha nice hazine barındırmakta.